Log in
updated 7:26 AM CEST, Aug 14, 2017

Poput juniora i kadeti RK Žepče izborili plasman na Državno prvenstvo

User Rating:  / 1

Nakon što su se juniori RK Žepče 100% učinkom na kvalifikacijskom turniru koji igran u Žepču izborili direktni plasman na predstojeće Državno prvenstvo BiH, njihov uspjeh ponovili su i kadeti na turniru održanom u Čapljini i Ljubuškom.

Proteklog vikenda na kvalifikacijskom turniru za kadete Žepčaci su u četiri susreta ostvarili tri pobjede izborivši tako plasman na Državno prvenstvo Bosne i Hercegovine. Sudionici kvalifikacijskog turnira bili su: HRK Široki, RK Izviđač, RK Žepče, RA Čapljina i HRK Čapljina.

Kadeti RK Žepče su turnir započeli uspješno, te su već prvi dan turnira koji je igran u Čapljini u tri susreta upisali isto toliko pobjeda. U svom prvom subotnjem ogledu svladali su Rukometnu akademiju Čapljina rezultatom 20:17 (11:5). Drugu utakmicu igrali su protiv HRK Čapljina i u potpunosti su nadigrali suparnika. Konačni rezultata bio je 10:0 za Žepčake. U trećem susretu pao je i HRK Široki i to rezultatom 27:19 (14:8). Turnir se nastavio i u nedjelju u Ljubuškom, a naši rukometaši su imali samo jednu utakmicu i to protiv RK Izviđač koji je zaustavio poletne Žepčake svladavši ih 25:20 (13:8).

Iako su izgubili u posljednjoj utakmici, kadeti RK Žepče zauzeli su drugo mjesto, te su uspjeli izboriti plasman na Državno prvenstvo BiH. Za ovakav rezultata RK Žepče treba zahvaliti strijelcima i to: Malbašiću koji je postigao 12 pogodaka, Markoviću s 11, Lovriću s 10, Đereku s 8, Keškiću sa 7, Dragičeviću sa 6, Knezoviću i Jorgiću sa po 5 i Zovki s 3 pogotka.

Čestitke žepačkim kadetima kao i stručnom stožeru!

• Hits: 510

Hrvatska izgubila od Slovenije u borbi za brončanu medalju

User Rating:  / 0

Hrvatska muška rukometna reprezentacija poražena je od Slovenije u utakmici za brončanu medalju rezultatom 31:30 (15:18). Iako su imali u drugom poluvremenu čak osam pogodaka prednosti to do kraja nisu uspjeli zadržati pa su pobjeda i brončana medalja otišli su u ruke Slovenije.

Prvih osam minuta Hrvatska je lovila minimalan zaostatak za Slovenijom, no u devetoj minuti Manuel Štrlek dvama uzastopnim pogocima donosi 5:3 i prvu prednost u susretu. Dvije minute kasnije s drugog krila Zlatko Horvat povisuje na 7:4, a Veselin Vujović traži time-out ne bi li Sloveniju regrupirao i vratio u susret.

Hrvatski rukometaši igrali su odlično u obrani i bili su potpomognuti Ivanom Stevanovićem na vratima koji je branio baš kad je trebalo. Ipak, u 18. minuti Nik Henigman zabija za 9:8 i dovodi Sloveniju na minimalni zaostatak. Međutim, Hrvatska fantastično na to odgovara, Horvat, Luka Cindrić i Marko Mamić u 21. minuti donose našim rukometašima prednost od četiri pogotka.

U posljednjih nekoliko minuta Hrvatska prvo preko raspucanog Luke Šebetića dolazi prvi puta na +5 u 28. minuti, pa čak i do 18:12 u posljednjoj minuti nakon pogotka Cindrića, ali konačni zaostatak Slovenije smanjuje Jure Dolenec pa se na poluvrijeme odlazi s rezultatom 18:13.

Iako je Slovenija otvorila drugo poluvrijeme dvama uzastopnim pogocima, već u 36. minuti Šebetić vraća Hrvatskoj +5. Treba spomenuti da je nastavak odlično otvorio i Stevanović obranama zicera. Baš njegove obrane donijele su Hrvatskoj lake pogotke iz kontre i visokih 22:15 u 39. minuti utakmice.

Uspjela su naši rukometaši doći i do 24:16, ali je Slovenija preko Jana Grebenca uspjela smanjiti na šest. Hrvatska se ponovo vratila na sedam, ali Blaž Blagotinšek svojim dvama uzastopnim pogocima u 48. minuti smanjuje na minus pet. Nakon što je Marko Bezjak zabio za 27:23 izbornik Željko Babić pozvao je minutu odmora budući da je stala igra u napadu, ali i u obrani.

Cindrić je odgovorio pogotkom, a Tin Kontrec je izborio isključenje i Hrvatska je u zadnjih deset minuta susreta ušla s pet pogodaka prednosti. Serijom od tri uzastopna pogotka Slovenija je došla Hrvatskoj na samo pogodak zaostatka, a izbornik Babić bio je prisiljen pozvati novi time-out. Udarac Horvata završava na gredi, a Darko Cingesar Sloveniji donosi izjednačenje.

Hrvatska je povela ponovo preko Šebetića, ali prvo Blaž Janc pa Borut Mačkovšek Sloveniji u zadnjoj minuti donose vodstvo 31:30. Hrvatska je imala zadnji napad za izjednačenje, ali ga ne uspijeva realizirati i brončana medalja odlazi u ruke Slovenije.

Luka Cindrić bio je najbolji strijelac Hrvatske sa sedam pogodaka, dok je Štrlek dodao šest. Ivan Stevanović ukupno je skupio osam obrana.  Kod Slovenije su po četiri pogotka postigli Marguč, Cingesar i Bezjak, a Skok i Lesjak su skupili 12 obrana.

Iako je bilo teško bilo što reći nakon dva poraza u dva dana, izbornik Željko Babić istaknuo je kako čestita svojim igračima te da je izuzetno ponosan na njih.

“Čestitam Vujoviću i Sloveniji na zasluženoj pobjedi. Igrači su dali puno od sebe u ovoj utakmici, igrači su jako umorni i to je dio razloga poraza. Ali moramo reći da smo četvrti na svijetu i to nije mala stvar. Želim čestitati svojim momcima na velikoj borbenosti”, započeo je izbornik Babić i nastavio: “Izgubili smo jer su igrači u prvom dijelu dali vise nego sto su mogli. Nismo imali ni dan slobodnog nakon teške utakmice protiv Norveške. Došli smo u fazu da igrači ne mogu stajati na nogama. Dali su svoj maksimum i ja im se zahvaljujem.”

Posljednjih deset minuta Slovenija je krenula sustizati zaostatak od osam pogodaka što je na kraju i uspjela. “Nismo imali snage da zaustavimo slovenske napade. Svi smo pod emocijama, teško je. Treba se sabrati nakon ovakvog poraza. Vidio sam kada je Slovenija došla na minus četiri da utakmica klizi i zato sam zvao time-out. Napravili smo rotacije koje smo mogli. Hrvatska za rezultate mora biti kompletna. Ne možemo utjecati na ozljede koje su nam se dogodile. Imamo mladih novih 6,7 igrača i s njima biti četvrti na svijetu je dobro. Stvorili smo predispoziciju da imamo 20 igrača u kadru za selekciju za Europsko prvenstvo 2018. Iskusna momčad mladih i starih. Sto puta se zahvaljujem svojim igračima koji su dali zadnji atom snage. Imali su nevjerojatnu snagu za borbu”, zaključio je Babić.

Poraz su izuzetno teško doživjeli i reprezentativci, posebno kapetan Domagoj Duvnjak koji je priznao kako je u šoku nakon ovakvog raspleta: “Ima umora, ali imali smo osam razlike i držali smo kontrolu nad utakmicom. Nismo si jednostavno smjeli dozvoliti da izgubimo tu utakmicu. Nažalost, zeznuli smo. S druge strane, čestitke dečkima na jednom dobrom turniru, ali kad se vidi kako smo izgubili u polufinalu i danas ostaje žal. Ne znam, u šoku sam.”

“Slovenija je dobro igrala cijelo Svjetsko prvenstvo. Jako sam razočaran jer smo izgubili dvije utakmice u dva dana. Ovo je najteži trenutak u mojoj karijeri. Želim čestitati svojim suigračima na svemu. Igrali smo sjajno 45 minuta i onda ne znam što se dogodilo. Jednostavno nemam riječi. Teško je”, rekao je Manuel Štrlek koji je u ovom susretu postigao šest pogodaka.

Marko Mamić pojasnio je kako je bilo umora, ali da se tolika prednost nije smjela ispustiti. “Sigurno se pokazao umor na kraju od jučerašnje utakmice, ali i sigurno još nešto. Nije samo umor jer osam razlike prednosti s deset minuta do kraja morali smo iznijeti do kraja bez obzira na umor. Sigurno da je bio veliki umor, ali opet, ne znam što bih rekao. Zabijali smo lagane golove, igrali smo stvarno dobro. Nisu nam stvarno ništa mogli, u obrani smo odlično igrali, u napadu smo igrali brzo i onda smo na kraju usporili igru. Nismo zabijali golove u napadu, a oni su realizirali polukontre i kontre i pobijedili su”, rekao je Mamić i pokušao u nastavku objasniti gdje se susret prelomio: “Ne znam što je bio ključan dio utakmice. Ključno je bilo da mi nismo nastavili s našom igrom i njima je to odgovaralo. Nismo zabijali golove, bili smo neprecizni u napadu i to je bio najveći problem. Ispadale su nam lopte i nismo zabijali golove. Oni su iz toga vukli polukontre i kontre i teško je to bilo braniti.”

Izvor: Hrvatski rukometni savez

• Hits: 536

Hrvatska preko Španjolske izborila polufinale svjetskog prvenstva u rukometu

Bila je to najbolja predstava hrvatske reprezentacije na ovom prvenstvu, a ovom pobjedom hrvatski su rukometaši uzvratili Španjolcima za poraz u polufinalu posljednjeg EP-a u Poljskoj.
Hrvatski su rukometaši u dramatičnoj završnici četvrtfinalnog dvoboja u Montpellieru uspjeli sačuvati prednost, slaviti protiv Španjolaca sa 30-29 (17-15) i na taj način izboriti mjesto u polufinalu Svjetskog prvenstva u Francuskoj, gdje ih u petak čeka Norveška.

Nakon lošeg ulaza u utakmicu i vodstva Španjolaca od 2-0, hrvatski su rukometaši uspjeli već u šestoj minuti uspjeli doći do prvog vodstva, izvijestila je Hina. Raspoloženi Marko Mamić bio je najsnažnije oružje Hrvatske u prvom poluvremenu, u kojem je naš lijevi vanjski postigao čak osam pogodaka. Španjolci su, s druge strane, brzim kontrama, brzim centrom i preko lijevog krila Angela Fernandeza stalno držali priključak. Za prednost od dva pogotka na poluvremenu zaslužan je Luka Cindrić koji je u posljednjoj sekundi postigao pogodak.

Nažalost, u prvom se poluvremenu ozlijedio Luka Šebetić pa je na desnom vanjskom jedino rješenje ostao Luka Stepančić.

Sjajno su izabranici Željka Babića otvorili drugo poluvrijeme i serijom 4-1 u 35. minuti stigli do velikih +5 (21-16). No, malo po malo, Španjolci su počeli stizati prednost i već u 45. minuti su stigli na samo jedna gol minusa. U 54. minuti Španjolska je došla do izjednačenja (28-28). Zahvaljujući u drugom poluvremenu raspoloženom Ivanu Stevanoviću, Španjolci nisu uspjeli potpuno preokrenuti rezultat. Hrvatski je vratar u drugom dijelu skupio devet obrana, zaustavljajući Španjolce i kad je hrvatska obrana bila probijena.

Pogocima Duvnjaka i Zlatka Horvata naša je reprezentacija u 58. minuti ponovno došla +2 (30-28). Europski doprvaci su minutu i pol prije kraja iz sedmerca smanjili na 29-30 za infarktnu završnicu. Luka Cindrić je imao 20 sekundi prije kraja šut za pobjedu, no zaustavio ga je španjolski vratar. Ipak, Španjolci nisu uspjeli organizirati smisleniji napad, a posljednji, očajnički pokušaj Aguinagaldea završio je u hrvatskom obrambenom bloku.

Slavlje Hrvata u Montpellieru moglo je početi, jer su rukometaši Hrvatske uzvratili Španjolcima za poraz u polufinalu Europskog prvenstva u Poljskoj prije godinu dana i ostali u borbi za odličja na SP-u u Francuskoj. Marko Mamić za svojih je devet pogodaka proglašen igračem utakmice. Pet pogodaka postigao je Cindrić, četiri Zlatko Horvat, a tri Željko Musa. Španjolce je sa sedam pogodaka predvodio Angel Fernandez.

Izabranicima Željka Babića slijedi selidba u Pariz i dva dana za odmor i pripremu za polufinalni dvoboj s Norveškom, koji je na rasporedu u petak, 27. siječnja, s početkom u 20.45 sati. Bit će to šesti polufinale za Hrvatsku na svjetskim prvenstvima i pokušaj da se hrvatski rukometaši po peti put probiju do finala.

• Hits: 522

RK Žepče: Kadeti 7. a mlađi kadeti 6. na 7. Međunarodnom turniru prijateljstva Zenica 2017.

U sjeni Svjetskog rukometnog prvenstva koje se upravo održava u Francuskoj, u Zenici je od 12. do 15. siječnja održan 7. “Handbal Cup – Međunarodni rukometni turnir prijateljstva  Zenica 2017.” na kojem je nastupilo 35 ekipa iz Slovenije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Utakmice u kategorijama predpionira, pionira, kadeta i seniora igrane su u dvorani Bilmišće i u Gradskoj Areni Zenica.

Kombinirani sastav juniora i kadeta RK Žepče osvoji je 7. mjesto pobijedivši RK Nexe iz Našica rezultatom 24:16 (10:7). Pobjedom u razigravanju za 7. mjesto popravljen je loš dojam iz skupine, gdje su žepački rukometaši poraženi od finalista turnira, ekipa Reprezentacije Dubrovačko Neretvanske županije i tradicionalno neugodne Krivaje iz Zavidovića.

Nešto bolji dojam ostavili naši mlađi kadeti koji su u grupnoj fazi ostvarili polovičan uspjeh, pobijedivši domaćina i vršnjake iz Tuzle, dok su rezultatsi neizvjesnim utakmicama poraženi od ekipa iz Hrvatske, RK Đakova i ŠR Metkovića. Mlađi kadeti su u jakoj konkurenciji zauzeli solidno 6.mjesto.

Pobjednici po kategorijama su: RK Bjelovar (seniori), RK Krivaja Zavidovići (kadeti), RK Đakovo (pioniri) i  ŠR Metković (predpioniri).

U konkurenciji seniora 1. je ekipa RK Bjelovar, 2. RK Iskra Bugojno a 3. ŠR Čelik Junior. Najbolji igrača u ovoj kategoriji je Benjamin Muslić (ŠR Čelik Junior), najbolji strijelac Ivan Čujić (RK Bjelovar), najbolji vratar Alen Čaber (RK Iskra Bugojno).

U kategoriji kadeta (1999./2000. godište) prva je ekipa Krivaje iz Zavidovića, druga je Reprezentacija Dubrovačko Nertvanske županije, a treća Škola rukometa Čelik Junior Zenica. Za najboljeg igrača proglašen je Borna Mažuran (Reprezentacija Dubrovačko Neretvanske županije), najbolji strijelac je Edin Klis (RK Krivaja) a najbolji vratar je Harun Hodžić (ŠR Čelik Junior).

Prvo mjesto u kategoriji pionira (2002./2003. godište) pripalo je ekipi RK Đakovo, drugo RK Bosni iz Visokog dok je treće zauzela ekipa RK Bjelovar. U kategoriji pionira za najboljeg igrača proglašen je Harun Sirčo (RK Bosna Visoko), najbolji strijelac je Ivan Dozan (RK Bjelovar) a Filip Orlović iz RK Đakovo je najbolji vratar.

Kod predpionira (2004./2005. godište) poredak je slijedeći: 1. Škola rukometa Metković, 2. RK Bosna Visoko, 3. RK Đakovo. Za najboljeg igrača proglašen je Amar Herić (RK Bosna Visoko), najbolji strijelac je Josip Kolarić (RK Nexe), najbolji vratar Karlo Crnčević (ŠR Metković).

Unatoč velikoj hladnoći i problemima s grijanjem u Zenici, zahvaljujući iznimnim naporima organizatora Škole rukometa Čelik Junior, turnir je uspješno okončan.

• Hits: 412

Najveći projekat za mlade u BiH, Rukomet u Srcu 2017., tri grada, tri dvorane, tri domaćina ..

Na sastanku organizacionog odbora Međunarodnog rukometnog turnira Rukomet u Srcu dogovoreno je da od ove godine u organizaciju turnira bude uključen RK Maglaj. Uključenjem RK Maglaj naš turnir se podiže na jedan veći nivo, jer će se turnir igrati u tri grada, tri dvorane i organizovat će ga tri prijateljska kluba.

Sigurni smo da ovakav sportski projekt za mlade, koji organizuje tri grada, nema u našoj državi, a možda i u regiji, što turniru Rukomet u Srcu daje značaj više. RK Maglaj od sad ravnopravno učestvuje u svim odlukama organizacionog odbora turnira, te od ove sezone turnir dobija naziv:

Međunarodni rukometni turnir RUKOMET U SRCU Zavidovići - Žepče - Maglaj 2017.

Nadamo se da će naš turnir, odnosno projekat tri rukometna grada,  prepoznati svi nivoi vlasti u BiH i dati nam podršku.

Organizacioni odbor Međunarodnog rukometnog turnira Zavidovići - Žepče - Maglaj  „RUKOMET U SRCU“ obavještava sve ljubitelje rukometa da će 4. po redu turnir biti održan 21., 22. i 23.04.2017. godine. Pohvale, koje smo dobili vezano za organizaciju turnira prošle godine, nas motivišu da ove godine turnir bude još bolji i kvalitetniji. Turnir će biti organizovan u dvije uzrasne kategorije:

-dječaci 2000/01 godišta

-dječaci 2002/03 godišta

U narednom periodu ćemo vas opširnije obavijestiti o svim detaljima vezanim za naš turnir, kao i ovogodišnjim učesnicima turnira. Prošle godine turnir je po kvaliteti bio jedan od najboljih u BiH i regionu, te ćemo i ove godine ugostiti najkvalitetnije klubove regije, izjavio nam je prof. Haris Galijašević, voditelj projekta "Rukomet u srcu".

• Hits: 784

RK Žepče uspješno okončao jesenski dio sezone...

Jedanaestim kolom koje je igrano proteklog vikenda završen je jesenski dio natjecanja u Prvoj rukometnoj ligi FBiH za sezonu 2016./2017. U skupini sjever u kojoj se Rukometni klub Žepče natječe, prvo mjesto zauzeo je RK Kakanj, druga je ekipa Gračanice, a na trećem mjestu nalazi se RK Sloboda Solana iz Tuzle. Na odličnom četvrtom mjestu su rukometaši RK Žepča.

Ukupan dojam malo je zasjenio neočekivani poraz kod kuće od druge momčadi Krivaje iz Zavidovića. Objektivno gledajući, četvrto mjesto za ovu mladu momčad je odličan plasman i svi bi se složili da bi potvrda pozicije na kraju sezone bila odličan rezultat. Na početku sezone momčad je od Enesa Avdića preuzeo iskusni Enver Bajraktarević koji je najzaslužniji za ulazak Maglaja u premijerligaško društvo. Početak su obilježila tri uzastopna poraza, a potom je uslijedio niz od 6 pobjeda. Gorčinu u grlu Žepčaka ostavio je poraz u zadnjem kolu od susjeda iz Zavidovića.

Osnovna zadaća koju je Bajraktarević dobio dolaskom u Žepče bila je zadržati momčad u sredini ljestvice uz maksimalnu afirmaciju domaćih igrača. I gledatelji koji u posljednje vrijeme u sve većem broju prate domaće susrete u Žepču, imali su u nedjeljnom ogledu s Krivajom priliku vidjeti ekipu sastavljenu od igrača iz Žepča. Jedini u redovima RK Žepča koji nije iz Žepča trenutno je Enes Karahasanović. Svakako treba imati u vidu da su ti igrači koji su iz drugih sredina, a nastupali su ili nastupaju za RK Žepče imali važnu ulogu u afirmaciji ovog sporta u Žepču. Oni su za sobom poveli ove mladiće koji sada preuzimaju njihovu ulogu i mjesta u ekipi.
RK Žepče osnovan je 2008. godine i prvu zvaničnu utakmicu odigrao je 11. listopada iste godine u Zavidovićima jer nije bila izgrađena dvorana u Žepču, gdje je bio domaćin Rukometnom klubu Čelik iz Zenice. Danas se Žepče može pohvaliti jednom od najuvjetnijih sportskih dvorana u Bosni i Hercegovini, a Rukometni klub Žepče zapaženim nastupima u Prvoj ligi Federacije.
Prve rukometne korake, ali i igračku afirmaciju u ovom klubu napravio je Matej Sarajlić koji je trenutno jedan od nositelja igre mostarskog Zrinjskog. Uz njega, u redovima Zrinjskog je još jedan Žepčak, Josip Nakić, koji je trenutno na posudbi u hrvatskom drugoligašu iz Opuzena. Šesnaestogodišnji Luka Lovrić i godinu stariji Stjepan Jozinović imaju potpisane predugovore s peterostrukim prvakom BiH Izviđačem i obadvojica su omladinski reprezentativci BiH. Jozinović je s reprezentacijom nastupio na Europskom juniorskom prvenstvu u Gruziji gdje je pružio odlične partije.
Na okupljanje kadetskih reprezentativnih selekcija još su pozivani i Stjepan Keškić (2000.), Stjepan Malbašić (2000.) i Tomislav Jukić (2000.) koji je bio najbolji strijelac zadnjeg kadetskog prvenstva BiH održanog ljetos u Banja Luci na kojem su Žepčaci bili 4. iza rukometnih bh giganta Borca, Izviđača i Krivaje, i međunarodnog turnira Rukomet u srcu održanog u travnju ove godine u Žepču i Zavidovićima. Na istom tom turniru mlađi kadeti RK Žepča pod vodstvom Josipa Klarića zauzeli su drugo mjesto izgubivši u finalu od reprezentacije BiH, koju su ranije u skupini porazili. Iza sebe su ostavili Krivaju, Metković, Vardar… Josip Klarić pomoćnik je selektora U-16 reprezentacije BiH Nebojše Golića iz banjalučkog Borca. Jedino čime se ova ekipa ne može pohvaliti je iskustvo. „Najstariji“ igrači su vratari Damir Ćoruša s 31 godinom i Jozo Zovko s 24godine, te Marko Mrkonjić s 21 i Slaven Barbarić s 20. Može li iskustvo trenera Bajaktarević kompenzirati ovaj nedostatak? Ako se dobro usklade ambicije i mogućnosti, razlozi za zadovoljstvo sigurno neće izostati.