Log in
updated 2:32 PM CET, Nov 16, 2018

Luka Modrić je najbolji Nogometaš Svijeta!

User Rating:  / 0

Hrvatski reprezentativac Luka Modrić osvojio je nagradu 'The Best FIFA Football Awards'

Na svečanoj ceremoniji u Londonu za nagradu 'The Best FIFA Football Awards' (FIFA-ina nagrada za najboljeg nogommetaša sezone) Hrvatska se ponovno pokazala kao nogometna velesila.

Kapetan Vatrenih i zvijezda Real Madrida Luka Modrić izabran je za Najboljeg Nogometaša Svijeta u 2018. godini.

Nakon što je osvojio nagradu za Najboljeg Igrača SP-a, te UEFA-inu nagradu za Najboljeg Nogometaša Europe, Modrić je zaključio 'hat-trick' osvojivši i ovu FIFA-inu nagradu čime je prekinuo desetogodišnju dominaciju Cristiana Ronalda i Lea Messija.

Uz Modrića su u konkurenciji za ovu nagradu bili njegov bivši suigrač iz madridskog Reala Cristiano Ronaldo, te zvijezda Liverpoola Mohamed Salah.

Nagradu za najboljeg trenera sezone osvojio je Didier Deschamps, izbornik Francuske koji je Tricolore doveo do Svjetskog zlata. S Deschampsom su u konkurenciji bili izbornik Hrvatske Zlatko Dalić i bivši trener Real Madrida Zinedine Zidane.

Nagradu za najboljeg mladog igrača očekivano je osvojio Kylian Mbappe koji je bio ponajbolji igrač Francuske na Svjetskom prvenstvu u Rusiji.

Za najbolji pogodak sezone izabran je gol krilnog napadača Liverpoola Mohameda Salaha kojeg je zabio u 'Merseyside derbiju' protiv Evertona na Anfieldu.

Najbolja momčad sezone glasi ovako: David De Gea, Dani Alves, Marcelo, Raphael Varane, Sergio Ramos - Luka Modrić, Ngolo Kante, Eden Hazard - Leo Messi, Kaylan Mbappe, Cristiano Ronaldo. Nadali smo se kako bi i Ivan Rakitić mogao dobiti mjesto u ovoj momčadi pored Luke Modrića, ali njegovu poziciju su popunili još jedan Francuz Ngolo Kante te Belgijanac Eden Hazard.

Nagradu za najbolju nogometašicu osvojila je sjajna Brazilka Marta, nagradu za najboljeg vratara osvojio je Tibo Courtois koji je s Belgijom osvojio brončanu medalju na Mundijalu, a najbolji trener/ica nogometašica je bio trener Lyona Reynald Pedros. Nagrada za najbolje navijače pripala je navijačima Perua (mada su i ovdje Hrvati mogli biti pobjednici), nagradu za Fair-play dobio je Lennart Thy. Iako nije zaigrao u porazu njegovog Venla 3:0 kod PSV-a, domaćini su ga svejedno proglasio igračem utakmice. Razlog zašto je ovaj 26-godišnjak propustio utakmicu je taj što je išao dati krv oboljelom od leukemije koji se borio za život.

Dnevnik.ba

• Hits: 152

Najveći uspjeh hrvatskog nogometa: Hrabra Hrvatska druga na svijetu

Drugo mjesto u Rusiji na najveći je uspjeh hrvatskog nogometa u povijesti, nadmašeno je treće mjesto iz Francuske 1998.

Hrvatska nogometna reprezentacija izgubila je u finalu Svjetskog nogometnog prvenstva u Moskvi od Francuske sa 2-4 (1-2).

Francuska je povela autogolom Marija Mandžukića u 18. minuti, na 1-1 poravnao je Ivan Perišić u 28., novo vodstvo Francuskoj osigurao je Antoine Griezmann u 38. iz 11-erca, da bi u nastavku "galski pijetlovi" preko Paula Pogbe u 59. i Kyliana Mbappea u 65. minuti stigli do vodstva od 4-1. Na konačnih 4-2 smanjio je Mandžukić u 69. minuti.

Iako je Hrvatska bolje otvorila utakmicu, Francuska je stigla do vodstva nakon što je ubačaj Griezmanna iz slobodnog udarca s desne strane Mandžukić u skoku pred svojim golom tjemenom proslijedio iza leđa Subašića. Bio je to prvi autogol u finalu u povijesti svjetskih prvenstava.

Perišić je poravnao sjajnim udarcem ljevicom sa 16 metara nakon što su redom Vrsaljko, Mandžukić i Vida dobijali svoje dvoboje u kaznenom prostoru nakon ubacivanja Modrića.

Možda i ključni trenutak dogodio se u 38. minuti  kada je argentinski sudac Pitana nakon pregleda snimke procijenio kako je Perišić igrao rukom u svom kaznenom prostoru i dosudio kazneni udarac za Francusku. U spornoj situaciji Matuidi je promašio loptu glavom, ona je pala na ruku Perišiću koji se nalazio pola metra od Matuidija. Pitana je inicijalno pokazao da se igra nastavi, no nakon više od dvije minute i pregleda snimke ipak je odlučio pokazati na bijelu točku, a siguran izvođač bio je Griezmann.

U 59. minuti Francuska je stigla do trećeg gola, Mbappe je prošao po desnom krilu, Griezmannov pokušaj bio je blokiran, lopta je stigla do Pogbe, a i njegov prvi pokušaj sa 20 metara blokirao je Lovren. Nažalost, Modrić se na odbijenu loptu nije najbolje snašao pa je Pogba dobio novu šansu koju je iskoristio. Samo šest minuta potom Mbappe je povisio na 4-1, na njegov prizemni udarac sa 25 metara Subašić je prekasno reagirao i lopta je završila u mreži.

Mandžukić je 69. minuti vratio kakvu-takvu nadu Hrvatskoj kada je iskoristio poigravanje francuskog vratara Llorisa koji ga je želio driblati u vlastitom petercu i smanjio na 4-2.

Francuska je pak po drugi puta osvojila naslov svjetskog prvaka, prvi je proslavila upravo te 1998. na domaćem terenu kada je svladala Hrvatsku u polufinalu sa 2-1, a Brazil u finalu sa 3-0.

Ovime je izjednačen drugi najefikasniji finale u povijesti, po četvrti je put završni dvoboj okončan ovim rezultatom. Urugvaj je 1930. svladao Argentinu sa 4-2, 1938. je Italija sa 4- svladala Mađarsku, dok je 1966. Engleska sa 4-2 nadigrala Zapadnu Njemačku. Najefikasniji finale odigrali su brazil i Švedska 1958. u Stockholmu kada je bilo 5-2 za Brazil.

Zanimljivo, u moskovskom finalu je postignut jednak broj pogodaka kao i na prethodna četiri finala zajedno, 2002. brazil je svladao njemačku sa 2-0, 2006. su Italija i Francuska igrali 1-1, 2010. je Španjolska sa 1-0 bila bolja od Nizozemske, a 2014. Njemačka također sa 1-0 od Argentine.

• Hits: 377

Hrvatska u finalu svjetskog nogometnog prvenstva

Nogometna reprezentacija Hrvatske plasirala se u finale Svjetskog prvenstva u Rusiji.

Hrvati su u polufinalu večeras u Moskvi nakon produžetaka pobijedili Englesku s 2:1 (0:1, 1:1) i došli do najvećeg uspjeha u historiji te nadmašili veličanstveni rezultat ekipe koja je 1998. osvojila bronzu.

Utakmica nije najbolje počela za Hrvate, s obzirom na da u Englezi poveli već u 5. minuti. Kieran Trippier pogodio je iz slobodnog udarca s 18 metara i doveo svoju ekipu u vodstvo.

Hrvatska je nakon primljenog gola bezuspješno pokušavala doći do izjednačenja, dok su Englezi opasno prijetili preko Sterlinga i Kanea, koji je u 30. minuti imao priliku da udvostruči prednost ali je golman hrvatske reprezentacije Subašić odbranio njegov udarac.

U drugom poluvremenu reprezentacija Hrvatske sve više je napadala, a u 68. minuti konačno je uspjela da slomi otpor Engleza. Vrsaljko je dobro ubacio, a Perišić utrčao u peterac i ispred Walkera poslao loptu u gol za izjednačenje.

Pogodak kao da je dao krila Hrvatima koji su u potpunosti preuzeli inicijativu, a samo tri minute kasnije mogli i do potpunog preokreta. Perišić je "promiješao" odbranu Engleske i šutirao oštro po zemlji, ali je lopta pogodila stativu.

Do isteka 90 minute rezultat se nije mijenjao te se ušlo u produžetke.

Hrvati su smogli snage i u trećim uzastopnim produžecima uspjeli su izaći kao pobjednici. Ipak, prvi su ponovo zaprijetili Englezi preko Stonea, koji u 99. minuti nakon kornera visoko skače i šalje loptu u desni ugao, a Vrsaljko na gol liniji sprečava siguran pogodak.

Uzvratili su Hrvati u posljednjoj minuti prvog produžetka preko Mandžukića čiji šut brani Pickford.

Ipak, u 109. minuti Hrvatska uspijeva doći do drugog gola. Perišić je glavom ubacio loptu na peterac, Mandžukić bježi neopreznoj obrani Engleske i šalje loptu u mrežu za veliku pobjedu.

Hrvatska će u finalu u nedjelju od 17 sati u Moskvi igrati protiv Francuske, dok će se dan ranije sastati i Belgija i Engleska u meču za treće mjesto.

• Hits: 445

Hrvatska u osmini finala nakon veličanstvene pobjede protiv Argentine: Hrvati pregazili Messija i društvo!

Hrvatska nogometna reprezentacija u svom je drugom nastupu na Svjetskom prvenstvu u Nižnjem Novgorodu svladala aktualnog svjetskog doprvaka Argentinu s visokih 3-0 (0-0) i tako s drugom pobjedom u dva nastupa osigurala prolazak u osminu finala.

Strijelci za Hrvatsku bili su Ante Rebić (53), Luka Modrić (80) i Ivan Rakitić (90+1).

Hrvatska nakon dva kola vodi u skupini D s maksimalnih šest bodova, slijede Island i Argentina sa po jednim te Nigerija koja je bez bodova. Island i Nigerija će svoj susret 2. kola igrati u petak u Volgogradu (17 sati).

Prvu priliku na utakmici imala je Hrvatska, Subašić je ispucao loptu na lijevo krilo na kojem je Perišić izmaknuo pozornosti argentinske obrane i sjurio se u kazneni prostor, no njegov prizemni udarac Caballero je uspio obraniti.

Argentina je imala mnogo veći posjed lopte iz kojega su stvorili dvije izgledne prilike u razmaku od samo jedne minute. No, prvo je Messi bio 20-ak centimetara kratak u našem kaznenom prostoru da bi potom Messi izbacio Salvija na desnom krilu, uslijedila je povratna lopta na 16 metara gdje je natrčao Meza no njegov udarac blokirao je Lovren.

Najveću priliku u prvom poluvremenu Argentina je imala u 30. minuti nakon nesporazuma Rebića i Lovrena. Do lopte je u kaznenom prostoru stigao Acuna, njegov udarac blokirao je Vida, da bi lopta došla do Pereza koji je sa 10-ak metara promašio vrata. Kazna za taj promašaj mogla je doći samo dvije minute potom, Vrsaljko je sjajno centrirao s desnog boka na drugu vratnicu gdje je utrčao Mandžukić, ali naš napadač u padu nije uspio dobro glavom pogoditi loptu.

Mogla je Hrvatska ipak otići s prednosti na poluvrijeme jer je Rebić u drugoj minuti sudačke nadoknade dobio sjajnu loptu u prostor od Modrića, no zbog lošeg primanja izgubio je dva koraka prednosti ispred braniča pa je potom i loše pucao s više od 20 metara.

U prvih 45 minuta Argentina je imala 56 posto lopte u svom posjedu, ali nije uputila niti jedan udarac u okvir gola. Marcelo Brozović sjajno je zatvorio ponajboljeg svjetskog igrača Lionela Messija, pa su igru argentinske momčadi morali voditi Mascherano i Perez.

Početkom nastavka Argentina je ipak uspjela uputiti udarac u okvir gola, no pokušaj Aguera sa 10-ak metara Subašić je lako uspio ukrotiti, a odmah u sljedećoj akciji Hrvatska je povela.

Mandžukić je poslao dugu loptu na argentinsku polovicu gdje je Rebić izvršio pritisak na suparničke stopere pa je Mercado bio prisiljen vratiti loptu Caballeru, a argentinski vratar je napravio kardinalnu pogrešku, njegovo kratko dodavanje završilo je na nozi Rebića koji je opalio volej iz prve i pogodio pod samu gredu.

Odmah po primljenom pogotku argentinski izbornik Sampaoli napravio je dvije izmjene, u igru su ušli Higuain i Pavon, te je Argentina u 64. minuti imala veliku priliku za poravnanje. Higuain je prošao po lijevoj strani, poslao loptu na peterac no udarac meze obranio je Subašić da bi na odbijancu Rakitić uspio blokirati Messija.

Kako je utakmica odmicala tako je Argentina bila sve nervoznija, a Hrvatska je tu nervozu znala iskoristiti. Kapetan Modrić je fantastičnim udarcem sa 20-ak metara u 80. minuti povisio na 2-0 da bi Rakitić u samoj završnici trećim golom okrunio hrvatsku pobjedu.

Brozović je u 80. minuti osvojio jednu loptu na sredini terena, povukao do Kramarića s kojim je odigrao kombinaciju i potom dodao Modriću koji je izbacio iz ravnoteže Otamendija i zatim preciznim udarcem pogodio lijevi kut nemoćnog Caballera.

Rakitić je u 86. minuti iz slobodnog udarca sa 25 metara pogodio gredu, ali to što mu nije uspjelo tada jest u prvoj minuti sudačke nadoknade. Njegov prvi pokušaj sa 16 metara Caballero je kratko odbio, no odbijanac je prihvatio Kovačić i vratio loptu do Rakitića koji je potom lagano poslao loptu u mrežu.

U slučaju da Island i Nigerija u petak remiziraju, Hrvatska će osigurati prvo mjesto u skupini već kolo prije kraja, a u slučaju da neka od te dvije momčadi ostvari pobjedu Hrvatskoj će za prvo mjesto u skupini biti potreban bod iz posljednje utakmice u skupini protiv Islanda koja će se igrati 26. lipnja u Rostovu na Donu (20 sati).

• Hits: 560

Uskoro počinje svjetsko prvenstvo u nogometu

User Rating:  / 1

FIFA-ino svjetsko prvenstvo u nogometu (poznato i pod imenom Svjetsko nogometno prvenstvo ili najjednostavnije Svjetsko prvenstvo) međunarodno je nogometno natjecanje u kojemu se natječu muške nacionalne reprezentacije. Natjecanje nadgleda FIFA, vrhovno tijelo nogometa. Od 1930. godine i Svjetskoga prvenstva u Urugvaju natjecanje se održava svake četiri godine izuzevši 1942. i 1946. kada se nije igralo zbog Drugoga svjetskoga rata. Trenutačni svjetski prvak je Njemačka.

Završni dio ovoga natjecanja u kojemu sudjeluju momčadi koje su se kvalificirale za prvenstvo prati iznimno veliki broj ljudi na čitavoj Zemlji; tako je finale Svjetskoga prvenstva u Njemačkoj 2006. pratilo 715 milijuna ljudi. Trenutačni sustav natjecanja uključuje 32 kvalificirane reprezentacije koje se natječu kroz približno mjesec dana na unaprijed određenim stadionima u državi (ili maksimalno dvije do tri države, ako se pošalje zajednička kandidatura za domaćinstvom). Za određivanje sudionika na završnom natjecanju koriste se kvalifikacije kroz vremenski period od tri godine pred završni turnir.

Do sada je odigrano 20 turnira, a samo je osam različitih reprezentacija osvajalo ovaj prestižni naslov. Brazil je osvojio turnir pet puta, Italija i Njemačka imaju četiri osvojena turnira, Urugvaj i Argentina dva puta, dok su Engleska, Francuska i Španjolska pobjednici bili jednom.

Posljednje svjetsko prvenstvo održano je u Brazilu 2014. godine.

Od 1991. godine FIFA organizira i Svjetsko prvenstvo u nogometu za žene svake četiri godine. Posljednje je održano 2015. u Kanadi.

Ove godine svjetsko nogometno prvenstvo se održava u Rusiji.

Raspored utakmica možete pogledati na linku:

• Hits: 619

Dan školskog sporta u Žepču

Intoniranjem himne BiH, danas je na sportskim terenima KŠC Don Bosco u Žepču svečano otvorena sportska manifestacija“ Dan školskog sporta 2018.“ koja okuplja učenike srednjih i osnovnih škola s područja općine Žepče.
Po jedanaesti puta ovu najmasovniju učeničku sportsku manifestaciju organizirala je Udruga pedagoga tjelesne i zdravstvene kulture općine Žepče, uz potporu općine Žepče, KŠC Don Bosco, Misije OSCE-a u BiH, a ove godine potporu su dali i ispred Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije.
Učenici sedam škola, tri srednje i četiri osnovne s područja žepačke općine natječu se u nogometu, košarci, rukometu, odbojci, stolnom tenisu i šahu. A svoju potporu ovoj sportskoj manifestaciji dali su i učenici O.Š. Ivana fra Frane Jukića iz Usore koji će se danas u Žepču natjecati u nogometu.

Svečanom otvorenju nazočili su predstavnici općine Žepče, obrazovnih i sportskih institucija, Misije OSCE-a,Službe za stručni i pedagoški nadzor općine Žepče, profesori i nastavnici te predstavnici medija.

U ime organizatora pozdravnim riječima dobrodošlice obratio se Goran Jurić, predsjednik UPTZK, zahvalivši prije svega kolegama na pomoći i organizaciji ove aktivnosti te pozvao učenike da kroz fer i sportsko druženje pokažu sve ono što su vježbali sa svojim nastavnicima i profesorima, kako bi i na kantonalnom i federalnom natjecanju zabilježili što bolje rezultate, kako su to činili i proteklih godina.

U ime domaćina ravnatelj KŠC Don Bosco, don Milan Ivančević poželio je svima toplu dobrodošlicu, i zahvalio organizatoru što su odabrali ovu obrazovnu ustanovu za domaćina. Sudionike današnjih natjecanja je pozvao da uživaju u igri i sportu jer:
„Sport je prekrasno odgojno sredstvo i ja se nadam da su vaši profesori svjesni koliko mogu ovo sredstvo iskoristiti za vaš cjeloviti rast i odgoj. Želim da u tome uistinu uspiju jer je sporta moćno sredstvo za odgoj i oblikovanje čovjeka u cjelovitosti“, kazao je ravnatelj Ivančanin.

Za Radio Žepče, ispred Misije OSCE-a, koja je podržala ovaj sportski događaj, Alen Ćosić je naglasio dobar primjer suradnje u općini Žepče:
Suradnja u školama u općini Žepču predstavlja svijetli primjer u BiH. D današnji sportski događaj povezuje mlade ljude. Upravo izgradnja komunikacije , tolerancije, suradnje i suživot u općini Žepče predstavlja i cilj podrške ovom događaju od strane Misije OSCE-a u BiH. Administrativno i pravno ujedinjene škole u općini Žepče su primjer za mnoge druge gradove i suradnja koja se u njima događaju je razlog potpore Misije ovom događaju“, naglasio je Ćosić.

Na kraju je Dan školskog sporta otvorenim je proglasio Ilija Barešić, pomoćnik načelnika Službe za opću upravu i društvene djelatnosti općine Žepče, koji se zahvalio svima koji su sudjelovali u organizaciji ovog sportskog događaja a učenicima poželio što više lijepih trenutaka , prijateljstva i dobre i fer igre, te da u najboljem svjetlu predstave svoje škole i sredine iz kojih dolaze.

U ovoj sportskoj aktivnosti sudjeluje će oko 450 učenika iz tri srednje i 4 osnovne škole s područja naše općine, a koje će se natjecati u nogometu, košarci, odbojci rukometu, stolnom tenisu i šahu u obje konkurencije Ž/M .